Jak używać ChatGPT i od czego zacząć

Czy zastanawiałeś się, jak korzystać z ChatGPT, rewolucyjnego chatbota stworzonego przez OpenAI? Ten artykuł pomoże ci rozpocząć swoją przygodę i wyjaśni jak założyć konto i korzystać z tego zaawansowanego narzędzia.

REKLAMA

PO REKLAMIE

ChatGPT to efekt najnowszych osiągnięć w dziedzinie sztucznej inteligencji, które pozwala na generowanie spójnych i przekonujących tekstów na dowolne tematy, a nawet pomaga w programowaniu. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat historii tego narzędzia, sprawdź mój artykuł na temat historii modeli GPT.

W momencie pisania tego artykułu, korzystanie z ChatGPT jest darmowe, jednak w niedalekiej przyszłości może się to zmienić, głównie w zależności od ilości wysłanych zapytań. Dlatego warto zacząć korzystać z tego narzędzia już teraz, zanim zostanie wprowadzona obligatoryjna opłata; oczywiście istnieje też wariant płatny – ChatGPT Plus, jednak nie będzie on nam dziś potrzebny.

Rejestracja i akceptacja warunków korzystania

Pierwszym krokiem, aby zacząć korzystać z ChatGPT, jest odwiedzenie strony chat.openai.com. Aby móc korzystać z tego zaawansowanego narzędzia, musisz założyć konto – po prostu kliknij „Zarejestruj się” i wypełnij swoje dane, takie jak adres e-mail i hasło. Po weryfikacji e-maila i połączeniu konta z numerem telefonu, będziesz gotów do działania.

Zaloguj się, a następnie przeczytaj i zaakceptuj warunki użytkowania oraz informacje o ochronie prywatności. Kliknij „Dalej”, a następnie „Zakończ”.

Rozpoczynamy pisanie

Zanim przejdziemy dalej, chciałbym rozczarować część z Was 😉 ChatGPT nie jest nową, lepszą, bardziej interaktywną wyszukiwarką. ChatGPT to narzędzie przetwarzania języka naturalnego oparte na technologii AI. Jest to rozwiązanie bazujące na statystyce i skończonej bazie danych, które pozwala prowadzić rozmowy z człowiekiem na poziomie zbliżonym do ludzkiego, ponieważ rozumie zasady naszego języka i dzięki nowoczesnym rozwiązaniom potrafi statystycznie wybrać najbardziej odpowiedni dla nas ciąg słów do wyświetlenia. To nie myśląca maszyna. Co więcej, nie posiada (na dziś) dostępu do całego Internetu, a skończonej liczby zasobów sprzed kilkunastu miesięcy (na dzień pisania tego poradnika). Nie zmienia to faktu, że to genialne rozwiązanie, które potrafi odpowiadać na pytania oraz pomagać w zadaniach takich jak tworzenie e-maili, esejów i kodu. Reasumując: jeśli oczekujemy, że ChatGPT stworzy dla nas wartościowy tekst – to dobrze trafiłeś; jeśli liczysz, że odpowie na każde pytanie, szczególnie te dotyczące historii najnowszej – rozczarujesz się.

Po zalogowaniu się na chat.openai.com, zobaczysz interfejs podstawowy, który pozwala na zadawanie pytań ChatGPT.

Warto jednak wspomnieć o innym sposobie korzystania z tego narzędzia, który daje więcej możliwości dostosowania – chodzi o tzw. „playground”, dostępny pod adresem beta.openai.com/playground. W „playground” możemy wybrać jeden z dostępnych modeli AI, które zostały wytrenowane przez OpenAI i samemu skonfigurować naszego bota, lecz wymaga to już pewnej wprawy, co wyjaśnię pewnie w osobnym wpisie. A zatem, jak użyć ChatGPT?

Jak rozmawiać z ChatGPT?

Czas odpowiedzieć na fundamentalne pytanie – jak użyć ChatGPT? Z ChatGPT może rozmawiać nawet dziecko – treści są bezpieczne, a sposób komunikacji prosty. Pytanie jednak, jakich efektów końcowych oczekujemy. Kluczowym elementem korzystania z ChatGPT jest umiejętność tworzenia odpowiednich „wskazówek” (ang. prompts, lub inaczej „zapytań”, „komend”, „kwerend”), które pozwolą na uzyskanie jak najlepszych odpowiedzi. Ta umiejętność nazywana jest Inżynierią Podpowiedzi (ub wskazówek, ang: Prompt engineering, PE).

Wskazówki (prompty / komendy) są niezwykle ważne w procesie interakcji z narzędziami AI takimi jak ChatGPT. Właściwie sformułowane wskazówki pozwolą na uzyskanie precyzyjnych i użytecznych odpowiedzi. Oto kilka wskazówek, jak tworzyć skuteczne komendy dla ChatGPT:

  1. Precyzja i jasność – unikaj długich i zawiłych zdań; staraj się używać prostych i zrozumiałych sformułowań,
  2. Konkretne pytania – wyjaśnij kontekst problemu, aby ChatGPT mógł generować lepsze odpowiedzi,
  3. Dobór słów – wybieraj słowa, które są łatwe do zrozumienia, i pomagają narzędziu lepiej zinterpretować kontekst,
  4. Unikaj pytań zamkniętych – pytania z odpowiedziami tak/nie czy pytania bardzo ogólne zazwyczaj nie przynoszą wartościowych odpowiedzi.

Co istotne, pamiętaj, że jeśli nie spodoba Ci się odpowiedź GPT, możesz poprosić go o wygenerowanie odpowiedzi ponownie, a co lepsze i ważniejsze – możesz wejść z nim w dyskusję i ponownie, lepiej, dokładniej wyjaśnić kwestię. ChatGPT pamięta całą waszą rozmowę i pisząc do niego na ten sam temat, poprawia swoje rozumienie tematu.

Przykłady

Chcąc poznać jeszcze więcej możliwości oferowanych przez ChatGPT, warto odwiedzić stronę beta.openai.com/examples. Znajdziesz tam szereg inspirujących przykładów zastosowań sztucznej inteligencji w tym wydaniu. Przejrzyj dostępne opcje i odkryj różnorodność zastosowań tego narzędzia, które mogą Cię zainspirować do dalszej eksploracji i podpowiedzą jak użyć ChatGPT dla Twoich potrzeb.

Czy warto zainwestować czas w naukę obsługi ChatGPT?

Zdecydowanie warto! Wykorzystanie dodatkowego, choć sztucznego intelektu może usprawnić codzienne funkcjonowanie praktycznie każdej osoby. Wiele osób obawia się korzystania z ChatGPT, ponieważ istnieje obawa o zastąpienie ludzkich miejsc pracy przez maszyny i roboty. Chociaż istnieje ziarno prawdy w tych obawach, rewolucja sztucznej inteligencji wpłynie nie tylko na rynek pracy, ale również na wiele innych aspektów życia.

Następująca transformacja zmieni sposób, w jaki ludzie korzystają z urządzeń elektronicznych. Sztuczna inteligencja zamiast zastępować ludzi, będzie wspierać ich pracę, umożliwiając jeszcze bardziej efektywne wykorzystanie czasu i zasobów.

Czy „inżynier komend” to przyszłość w IT?

Wcześniej wspomnieliśmy, że rola inżyniera komend (a może „inżyniera promptingu„? kto wie…) ma potencjał, aby stać się kluczową funkcją w przyszłych zespołach technologicznych.

Inżynier promptingu tworzy i doskonali prompty. Ekspert w dziedzinie promptingu zna model i wie, jakie prompty prowadzą do określonych rezultatów, oraz czego oczekiwać od wprowadzanych poleceń.

W rzeczywistości, potrzeba takich specjalistów może być ograniczona. Sama sztuczna inteligencja, jak pokazuje ChatGPT, będzie optymalizować zapytania użytkowników, a może nawet sama prowadzić inną instancję AI, tak jak to ma miejsce przy „Auto-GPT”.

Obecnie wprowadzane przez ludzi prompty są automatycznie łączone przez przeglądarkę Bing z zapytaniami do wyszukiwarki internetowej. Dzięki temu łączą się możliwości sztucznej inteligencji i algorytmów wyszukiwania.

Mamy nadzieję, że ten artykuł pomoże Ci zrozumieć, jak korzystać z ChatGPT, rewolucyjnego chatbota stworzonego przez OpenAI. Teraz, gdy wiesz, jak założyć konto i korzystać z tego zaawansowanego narzędzia, możesz wykorzystać potencjał sztucznej inteligencji we własnych projektach i zadaniach. Niezależnie od tego, czy chcesz napisać esej, odkryć nowe pomysły na realizację swoich pomysłów czy uzyskać pomoc w programowaniu, ChatGPT może być niezastąpionym wsparciem w Twojej pracy.

REKLAMA

PO REKLAMIE

Scroll to Top